6. Ulusal Açık Erişim Konferansı (AE2017) İzmir'de Düzenlendi.

-A +A

6. Ulusal Açık Erişim Konferansı (AE2017)

TÜBİTAK ULAKBİM’in Konferans Komitesinde yer aldığı 6. Ulusal Açık Erişim Konferansı (AE2017), İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE), TÜBİTAK, Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu (ANKOS) ve Hacettepe Üniversitesi işbirliği ile 24-26 Ekim 2017 tarihleri arasında İYTE ev sahipliğinde 325 civarında kişinin katılımıyla Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde (İzmir) gerçekleştirildi.

“Daha İyi Bir Gelecek İçin Açık Bilim” teması ile düzenlenen 6. Ulusal Açık Erişim Konferansı, OpenAIRE2020 Projesi kapsamında açık veri konusunu içeren ulusal bir çalıştayla bağlantılı olarak gerçekleştirildi. Konferansta, açık erişim, açık bilim ve açık veri konularında farkındalık oluşması ve Türkiye’de açık erişim politika, strateji, mevzuat ve alt yapısı ve hizmetlerinin Avrupa Birliği ile uyumunun sağlanması için neler yapılmalı detaylı konuşuldu. TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü Sayın M. Mirat SATOĞLU “TÜBİTAK ve Açık Bilim” başlıklı bir sunum yaptı.

Yurt içi ve yurt dışından alanında uzman ve saygın konuşmacıların yer aldığı, üniversite rektörleri, akademisyenler, araştırmacılar, yayıncılar, kütüphaneciler, dergi editörleri, araştırma ofisi çalışanları ve fon sağlayıcı kurumların temsilcilerinin katıldığı konferansta aşağıdaki konular değerlendirildi.

  • Açık Bilim ve Açık Erişim Uygulamaları İçin Gereken Politika, Strateji, Mevzuat, Standart ve Yazılım Alt Yapıları
  • Açık Bilime Doğru Araştırma Verilerinin Yönetimi ve Kütüphaneler
  • Yeni Nesil Kurumsal Arşivler
  • İş Dünyasının Gözünden Açık Bilim
  • Ufuk2020 Açık Araştırma Verileri Yönetimi Pilot Uygulaması
  • OpenAIRE Servis ve Hizmetler
  • Türkiye’de Açık Bilim, Neredeyiz?
  • Açık Eğitim Kaynakları

AE2017’nin düzenlendiği tarihleri de içeren 23-29 Ekim 2017 haftası, aynı zamanda tüm dünyada Açık Erişim Haftası kapsamında “Open in Order To…” teması ile çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

Fotoğraflar

09.11.2017