LibreOffice Geliştirici Sertifikasını Türkiye’de ilk alan, Pardus Projesi yazılım geliştiricisi olarak görev yapan Muhammet Kara oldu.

-A +A

LibreOffice Geliştirici Sertifikasını Türkiye’de ilk alan, Pardus Projesi yazılım geliştiricisi olarak görev yapan Muhammet Kara oldu.

LibreOffice dünyada açık belge biçiminin kolayca işlenebildiği popüler ofis uygulamalarından biridir. Ülkemizde açık belge formatının yaygınlaştırılmaya başlanması ile kullanım oranı da her geçen gün artmaktadır.

TÜBİTAK, LibreOffice uygulamasının kullanımının yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi çalışmalarına katkıda bulunmaktadır.

Bilindiği üzere LibreOffice‘in geliştirme çalışmaları, kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir uluslararası kuruluş olan Belge Vakfı (The Document Foundation) tarafından koordine edilmektedir.  Vakıf, LibreOffice‘in geliştirme çalışmalarına sürekli ve yüksek kalitede katkı sağlayan geliştiricilere verdiği Sertifikalı LibreOffice Geliştiricisi (LibreOffice Certified Developer) ünvanını Türkiye’de bir ilk olarak, Pardus projesi ekibinde geliştirici olarak görev yapmakta olan Muhammet Kara’ya layık görmüştür. Dünya genelinde bu ünvana sahip 55 geliştirici bulunmaktadır.

Pardus olarak, çalışmalarından dolayı ekip arkadaşımızı kutluyoruz.

Sertifika hakkında detaylı bilgi için :

https://www.documentfoundation.org/certification/program/

https://www.documentfoundation.org/gethelp/developers/

13.12.2017