TÜBİTAK ULAKBİM ile PARDUS Eğitim protokolü imzaladı

-A +A

Samsun İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Samsun Anadolu Lisesi, bir ilki gerçekleştirerek Türkiye’ de ilk defa Lise öğrencilerine Milli İşletim Sistemi Pardus’ un yaygınlaşmasına yönelik Eğitim düzenlemek için TÜBİTAK ULAKBİM ile protokol imzaladı.

Ankara TÜBİTAK ULAKBİM’ de gerçekleştirilen imza töreni İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, Samsun Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet İNCE, TÜBİTAK ULAKBİM Proje Yürütücüsü Cengiz Çelik ve TÜBİTAK ULAKBİM Enstitü Müdürü Mehmet Mirat Satoğlu katılımı ile gerçekleştirildi. 

Bu kapsamda; 7-8-9-10 Mayıs tarihleri arasında “PARDUS ve AÇIK KAYNAK GÜNLERİ” (PAK) ismi ile düzenlenecektir. 49 liseden Bilgisayar Bilimlerine meraklı 150 öğrencinin katılımı ile gerçekleşecek olan proje de; eğitimler İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, TÜBİTAK ULAKBİM ve İnternet Teknolojileri Derneği’ nin eğitmenlerinin desteği ile öğrencilere Açık Kaynak, Özgür Yazılım ve Milli İşletim Sistemi PARDUS’ konularında verilecektir.

İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe bu proje ile öğrencilerin Milli İşletim Sistemi PARDUS’ u öğrenmesinin yanısıra başta İlkadım ilçesi olmak üzere Samsun genelinde tüm etkileşimli tahtalarda PARDUS kullanımın yaygınlaşmasının hedeflendiğini belirtti.

02.04.2018