İzmir İli ULAKNET Fiber Çalışması

-A +A

ULAKNET, Üniversiteler ve araştırma kurumları arasında araştırma ve eğitim amaçlı ağlar kurmak, işletmek, bu ağların yurt içi ve yurt dışındaki ağlarla bağlantısını sağlamak amacıyla TÜBİTAK ULAKBİM tarafından kurulmuş olup, sürekli geliştirilerek işletilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan ULAKNET uçlarının doğrudan kendi altyapısı üzerinden bağlantısının sağlanması amacıyla, TÜBİTAK ULAKBİM ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında Elektronik Haberleşme Altyapısı Kurulumu İşbirliği Protokolü 2020 yılında imzalanmıştır.

İmzalanan protokol kapsamında yürütülen çalışmaların ilk aşamasını oluşturan ve  Ege Üniversitesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük binasında bulunan ULAKNET İZMİR Düğüm noktası arasında fiber optik altyapı tesis edilmesini kapsayan Faz-1 çalışması için 14 Temmuz 2021 tarihinde yüklenici firma ile sözleşme imzalanmıştır. Bu çalışmanın tamamlanarak, altyapının devreye alınması sonrasında Dokuz Eylül Üniversitesi yerleşkelerini kapsayan Faz-2 çalışmasına başlanacaktır.

30.07.2021