Özel Yetenekli Öğrencilere Yönelik Geliştirilen Öğretim Programları Kamuoyunun Görüşlerine Sunuldu

-A +A

TÜBİTAK ULAKBİM ve Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü iş birliği ile yürütülen özel yeteneklilere yönelik öğretim programı geliştirme çalışmaları tamamlandı.

Cumhuriyet tarihinde ilk olma özelliğini taşıyan, 2017'de başlanan öğretim programı geliştirme çalışmalarında okul öncesi dönemden başlayarak ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim için 28 adet öğretim programı hazırlandı.  Bu çalışmalarda, 29 farklı üniversiteden alanında ve özel yetenekli öğrencilerin eğitiminde uzman 63 akademisyen ile 80 öğretmen yer aldı. Özel yetenekli öğrencilerin özelliklerine göre geliştirilen yeni öğretim programları; okul öncesi, beden eğitimi ve oyun, beden eğitimi ve spor, bilişim teknolojileri ve yazılım, biyoloji, coğrafya, felsefe, fen bilimleri, fizik, görsel sanatlar, hayat bilgisi, kimya, matematik, müzik, sosyal bilgiler, tarih, Türk dili ve edebiyatı, Türkçe derslerini içermektedir.

Uygulama kararı öncesinde paydaşların ve kamuoyunun görüş, öneri ve katkılarına sunulan taslak öğretim programları “http://mufredat.meb.gov.tr/TaslakProgramlar.aspx” adresinde 20 Mayıs 2019 saat 18.00'e kadar askıda kalacaktır.

10.05.2019