Pardus’un Özel Sektörde Yaygınlaşması İçin En Kapsamlı İmzalar Atıldı.

-A +A

TÜBİTAK ULAKBİM ile Kayseri Ticaret Odası (KTO) arasında Pardus'un Kayseri'de yaygınlaştırılmasına yönelik protokol törenle imzalandı.

KTO Hizmet Binası'nda gerçekleştirilen imza töreninde konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut HİÇYILMAZ, 15 binden fazla bilgisayarın milli işletim sistemine dönüşümünün sağlandığını, KTO’sı olarak da Pardus'un Kayseri'de yaygınlaştırılması için TÜBİTAK ile protokol imzalandığını dile getirdi. Başkan, "Türkiye, son 15 yılda ekonomik, sosyal ve politik alanlarda elde ettiği başarılar ve kazanımlarla dünyada gelişmiş ilk 10 ekonomi arasında yer alma hedefine adım adım yaklaşmaktadır. Milli üretim ile dışa bağımlılığı azaltma hedefinde olan Türkiye, bilişim teknolojilerinde de bu anlayışla hareket ederek, önemli kazanımlar sağlamaktadır. Pardus İşletim Sistemi projesi, bilişim teknolojilerinde ülkemizin geldiği yeni aşamanın göstergesi konumunda bulunmaktadır. Pardus'un, rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde 2003 yılından bu yana başarılı çalışmalar yürütülmektedir. TÜBİTAK ULAKBİM tarafından verilen doğrudan veya dolaylı destekle bugüne kadar 15 binden fazla bilgisayarın milli işletim sistemi Pardus'a dönüşümü sağlanmıştır. Kayseri Ticaret Odası olarak, bu dönüşüme katkı sağlamak ve Pardus İşletim Sistemi'nin Kayseri'de yaygınlaştırılması için TÜBİTAK ULAKBİM ile işbirliği protokolü imzalıyoruz" ifadelerini kullandı.

"TOBB'a bağlı ticaret odaları arasında TÜBİTAK ULAKBİM ile protokol yapan ilk oda Kayseri Ticaret Odası (KTO) oldu."

TOBB'a bağlı ticaret odaları arasında TÜBİTAK ile protokol yapan ilk oda olduklarının altını çizen HİÇYILMAZ, TÜBİTAK'ın desteği ile öncelikle şehrimizdeki bilişim firmalarının Pardus İşletim Sistemi konusunda uzmanlaştırılmasını hedeflemekteyiz. Bu kapsamda; Pardus İşletim Sistemi'nin yaygınlaştırılması konusunda eğitimler, seminerler ve tanıtım faaliyetleri düzenleyeceğiz. Üyelerimizin PARDUS İşletim Sistemi'ne geçişi konusunda danışmanlık hizmeti sağlanması için de çalışmalar yürüteceğiz. Bu protokolün imzalanması ve sonucunda Kayseri'de uygulamaya geçilmesi ile hem milli bir projeye destek vermeyi, hem de bilişim firmalarımızın yeni iş alanlarına kavuşmalarına katkı sunmayı amaçlamaktayız. İlk adım olarak, Pardus İşletim Sistemi eğitimlerimizi, 13-17 Kasım 2017 tarihleri arasında odamızda gerçekleştireceğiz dedi.

“Pardus’un özel sektörde yayınlaşması için en kapsamlı imzalar atıldı.”

Belediyeler ve kamu hastanelerinde milli işletim sistemi Pardus'a dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini dile getiren; "TÜBİTAK ULAKBİM Enstitü Müdürü Mehmet Mirat SATOĞLU ise, "Bugün özel sektörle yapmış olduğumuz en kapsamlı protokolü Kayseri Ticaret Odası'nda yapıyor olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut HİÇYILMAZ ile TÜBİTAK ULAKBİM Enstitü Müdürü Mehmet Mirat SATOĞLU arasında protokol imzalandı. Protokol törenine; Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut HİÇYILMAZ, Başkan Yardımcısı Celal HASNALÇACI, TÜBİTAK ULAKBİM Enstitü Müdürü Mehmet Mirat SATOĞLU, Pardus Proje Yürütücüsü Dr. Cengiz ÇELİK, KTO Meclis Üyesi Tarık YÜCE, 9. Meslek Komitesi Başkanı Namık Kemal YEKTİN ve komite üyeleri katıldı.

Fotoğraflar

07.11.2017