TÜBİTAK ULAKBİM MODSİMMER Veri Merkezi İnşası Devam Ediyor

-A +A

TÜBİTAK ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arasında 2019 yılının ikinci çeyreğinde imzalanan iş birliği protokolü kapsamında ODTÜ MODSİMMER binasında kurulan TÜBİTAK ULAKBİM MODSİMMER Veri Merkezi’nin inşası beyaz alan ve dış alanda devam ediyor. 

Mekanik ve elektrik bileşenlerinin konumlandırılacağı dış alanın temeli geçtiğimiz günlerde atıldı. 2022 yılının ikinci yarısında faaliyete geçmesi beklenen Veri Merkezi, TÜBİTAK ULAKBİM’in yönetiminde olan ULAKNET ve TRUBA Araştırma Altyapıları için ev sahipliği yapacak.

ULAKNET, Türkiye’deki tüm devlet üniversiteleri ile bazı vakıf üniversitelerini, bunlara bağlı fakülte ve meslek yüksekokullarını, Polis Akademisini, TÜBİTAK birimlerini; ÖSYM, TAEK, AFAD, TTK, AYK ve YÖK gibi kamu kuruluşlarını kapsayan 235 kuruma ait 1100’den fazla birime hizmet sunmaktadır.

TRUBA, 125 farklı araştırma kurumundan 4000’den fazla araştırmacıya, bilimsel çalışmalarına katkıda bulunmak üzere doğrudan hizmet veren, farklı kamu kurumları ve araştırma enstitüleriyle ortak projeler gerçekleştiren ve altyapının servise alınmasından itibaren 15 Avrupa Birliği Çerçeve Program Projesinde yer alan, ulusal anlamda stratejik önemi büyük bir Ulusal Araştırma e-Altyapısıdır. Yüksek hesaplama ve depolama gücüne sahip olan TRUBA, günümüzde 25.000’den fazla hesaplama çekirdeği, 216 adet grafik işlemci, ayda ortalama 13M çekirdek/saat ve 14,5 Pbyte yüksek performanslı veri depolama alanıyla hizmet vermektedir.

 

 

10.01.2022