TÜBİTAK ULAKBİM TR Dizin ve Akademik Dergiler Bilimsel Yayıncılık Seminerleri Gerçekleştirildi.

-A +A

TÜBİTAK ULAKBİM TR Dizin ve Akademik Dergiler işbirliğiyle “Bilimsel Yayıncılık Seminerleri” 23, 24, 25 ve 30 Haziran 2020 tarihlerinde online olarak gerçekleştirildi.

“Yazarlık”, “Hakemlik”, “Editörlük” ve “Araştırma ve Yayın Etiği” olmak üzere 4 ayrı temalı seminerler ULAKBİM TV YouTube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlandı.

Seminerin ilk günü “Yazarlık” konusunda Prof. Dr. Muttalip GÜNDOĞDU’nun moderatörlüğünde Prof. Dr. Canan ULUOĞLU "Makale Nasıl Yazılır ve Makale Yazımında Nelere Dikkat Edilmelidir?", Prof. Dr. Ali Ekber ŞAHİN “Makale Yayımlama Sürecinde Dergi Seçimi” başlıklı sunumlarını gerçekleştirerek, soruları cevapladılar.

“Hakemlik” temalı seminerin moderatörlüğünü Prof. Dr. Mustafa YAMAN yaptılar. Seminerde TR Dizin Komite Üyelerinden Prof. Dr. Berna ARDA  "Hakemlik Neden Önemlidir ve de Gereklidir?" sunumu ile Prof. Dr. Emine ÖZMETE “Makale Alt Başlıkları ve Hakem Değerlendirmeleri” sunumlarını gerçekleştirdiler.

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Nuh KILIÇ’ın yaptığı “Editörlük” temalı seminerde TR Dizin Komite üyelerinden Prof. Dr. Cem UZUN "İyi Bir Editör Nasıl Olunur?", Prof. Dr. Ertuğrul KILIÇ’ ''Ülkemizde Bilimsel Araştırmanın Yaygın Etkisinin Yanında Editör, Hakem ve Dergilerimizden Beklentilerimizin Değerlendirilmesi'' ve Turkish Journal of Earth Sciences Baş Editörü Prof. Dr. Orhan TATAR "Uluslararası Akademik Dergilerde Editör, Yazar ve Hakem İlişkisi: Türkiye'de Ne Durumdayız?” sunumlarını yaptılar.

“Bilimsel Yayıncılık Seminerleri”nin sonuncusu “Araştırma ve Yayın Etiği” konusunda Prof. Dr. Cem UZUN moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Programda Prof. Dr. Canan ULUOĞLU “Araştırma Etiği”,  Prof. Dr. Berna ARDA “Yayın Etiği” ve Prof. Dr. Ali Ekber ŞAHİN  “Sosyal Bilimlerde Etik Konular” konularında bilgiler verdiler.

Ülkemizin önde gelen bilim insanları ile gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören programları yaklaşık 40 bin kişi YouTube kanalımızdan izledi. Ulusal süreli yayıncılığın gelişmesine katkı sağlamak amacıyla TÜBİTAK ULAKBİM olarak yeni eğitim programları düzenlemeye devam edeceğiz.

Gerçekleşen etkinliklerin video kayıtlarına YouTube ULAKBİM TV kanalından, sunumlara ise TR Dizin Toplantılar sayfasından erişim sağlanabilmektedir.

Youtube ULAKBİM TV kanalı ile seminer videolarına ulaşabilirsiniz.

23 Haziran 2020 Yazarlık TÜBİTAK ULAKBİM TR Dizin ve Akademik Dergiler Yazarlık Semineri

24 Haziran 2020 Hakemlik TÜBİTAK ULAKBİM TR Dizin ve Akademik Dergiler Hakemlik Semineri

25 Haziran 2020 Editörlük TÜBİTAK ULAKBİM TR Dizin ve Akademik Dergiler Bilimsel Yayıncılık Editörlük Semineri

30 Haziran 2020 Araştırma ve Yayın Etiği TÜBİTAK ULAKBİM TR Dizin ve Akademik Dergiler Araştırma ve Yayın Etiği Semineri 

ULAKBİM TV YouTube kanalı:  https://www.youtube.com/c/TUBITAKULAKBIMTV

TR Dizin Toplantılar sayfası:  https://trdizin.gov.tr/?page_id=57

17.07.2020