Alan Adı Servisi (DNS)

-A +A

.tr alan adı sunucusu ns4.nic.tr ve i.root-servers.net kök DNS sunucularından bir adedi ULAKBİM’de barındırılmaktadır.

.tr DNS Sunucusu

Türkiye'ye ait isim çözümlemelerinin yapıldığı .tr DNS sunucularından birisi merkezimizde 2004 Ağustos ayından itibaren hizmet vermeye başlamıştır.

Internet alan adları (domain names), uluslararası platformda gTLD (generic Top Level Domain) olarak adlandırılan .com, .org, .net, .edu, .biz, .info şeklindeki alan adları ile ccTLD (Country Code Top Level Domain) olarak adlandırılan ve ISO-3166 standardında yaklaşık 200 ülke kodundan (.uk, .us, .de, .tr, vb.) oluşan adlandırma sistemine tabidir. ".tr" üst düzey alan adı ve onun altında yer alan ikinci seviye alan adlarının yönetimi ve koordinasyonu Internic'e ilk olarak kayıt edildiği 1990 yılından beri Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından sürdürülmektedir.

Kök DNS Sunucusu (i.root-servers.net)

Bütün dünyaya hizmet veren 13 kök DNS sunucusundan biri olan i.root-servers.net sunucuları, 2004 Eylül ayından itibaren merkezimizde hizmet vermeye başlamıştır.

Internet üzerindeki isim çözümlemesinin doğru, güvenli ve devamlı olması için kök sunucular gereklidir. Kök sunuculardan biri olan i.root-servers.net'e ait, http://www.root-servers.org adresinden de görülebilen Ankara'da bulunan sunucusu merkezimizde bulunmaktadır.