EGEE-III ve EGEE-II

-A +A

Enabling Grids for E-sciencE

Geniş ölçekli veri-yoğun bilimsel araştırmanın yapıldığı birçok alanda küresel olarak dağıtık Grid hesaplama önemli bir rol oynamaktadır. “Enabling Grids for E-sciencE” (EGEE) proje serisi, dünya çapında onbinlerce araştırmacının çalışmasına imkan vererek Avrupa’nın öncü grid hesaplama projesi olmuştur. EGEE projesi ilk fazında ağırlıklı olarak yüksek enerji fiziği alanında CERN’de yürütülen deneyler kapsamında araştırmacılara destek verilmiştir. TÜBİTAK ULAKBİM’in de dahil olduğu EGEE-II ve EGEE-III proje fazlarında EGEE bir Avrupa altyapısı olmaktan öteye gittiği gibi operasyonları ve ortakatmanı, astrofizik, hesaplamalı kimya, yer ve canlı bilimleri,  füzyon ve parçacık fizigi gibi değişik bilim topluluklarının kullanımı için birleştirmiştir.

Avrupa ağı GÉANT2 üzerine kurulmuş olan EGEE, bütün bölgelerdeki 50’den fazla ülkeden araştırmacıların ortak problemlere karşı işbirliği yapmalarını sağlayarak, Avrupa bilimi için eşşiz ve güçlü bir kaynak haline gelmiştir. Uluslararası işbirliklerinde gelinen nokta Avrupa bilimine fayda sağlamıştır.

EGEE projeleri araştırmacılara üretim seviyesi yüzbinlerce işlemci çekirdeklik bir dağıtık altyapıya coğrafi konumlarından bağımsız olarak erişim sağlamıştır.

Projelerin Avrupa araştırma altyapılarının devamlılığı için temel olan iki adet amacı vardır:

Altyapının sürekli işletimi; daha fazla kullanıcı topluluğuna destek sağlanması; daha fazla hesaplama ve veri kaynağının eklenmesi yoluyla, Avrupa’nın en büyük üretim Grid’inin genişletilmesi, optimize edilmesi ve basitleştirilmesi;

Var olan Grid’in proje bazlı bir model olmaktan çıkarılıp, Ulusal Grid Oluşumları’na dayanan sürdürülebilir bir federatif altyapı haline gelmesi,  bu projenin en temel iki amacıdır.  

Proje fazlarının sonlarına doğru EGEE projeleri bu muazzam altyapının kalıcı, sürdürülebilir ve kullanıcıları tarafından güvenilir bir altyapı olması için yoğunlaşmıştır. EGEE altyapısı 2010 Nisan ayından başlayarak Avrupa Grid Altyapısına (EGI) dönüşmüş ve yüksek kaliteli servis vermeye artan kapasitesi ile devam etmektedir.

Proje hakkında detaylı bilgiye http://eu-egee.org adresinden ulaşılabilir.