EUMedConnect

-A +A

EUMedConnect

EUMEDCONNECT Projesi, Avrupa Komisyonu tarafından EUMEDIS (EUro-MEDiterranean Information Society) Programı kapsamında desteklenmiştir. Bu proje ile Akdeniz Havzasında bulunan ülkelerin eğitim ve araştırma ağları arasında işbirliğini sağlamak için ortak bir araştırma ağın kurulması ve işletilmesi amaçlamıştır. ULAKNET’in, Avrupa Akademik Ağı GEANT’a ilk bağlantısı bu proje kapsamında 2002 yılında 34 Mb/s olarak kurulmuştur.

EUMedGrid ve EUMedGrid-Support

Empowering eScience Across the Mediterranean (2006-2008)

http://www.eumedgrid.org

Avrupa Araştırma Alanı’nın Akdeniz Bölgesi’nde gelişmesini ve desteklenmesini sağlayan EUMEDGRID projesi, özelleşmiş destek faaliyetleriyle bölge ülkelerinin Avrupa ve dünyadaki Grid oluşumlarına katılımını gerçekleştirmiştir. Araştırrma topluluklarına şeffaf ve mekandan bağımsız olarak her zaman ulaşabilecekleri ortak hesaplama kaynaklarının sağlanması için gerekli altyapı kurulmuştur.

Sustainability of eInfrastructures Across the Medditeranenan (2010-2012)

http://www.eumedgrid.org/

EUMedGrid-Support projesi ilk aşamada kurmuş olduğu grid tabanlı bölgesel altyapıyı, çalışabilirlik ve sürüdürülebilirlik özelliklerini gözeterek genişletilmiş ve servis kalitesini yükseltmiştir. Proje kapsamında Akdeniz ve Orta Doğu bölgelerinde bilimsel araştırma ve e-Altyapı konularında politik farkındalık yaratılmış ve Avrupa ile bölge ülkeleri arasında açık diyalog ortamı sağlanmıştır.